ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Prawdziwa historia Vlany

 
Thorgal


 
 - Rzeczywistość pierwsza
 
  W czasach gdy "ludzie z gwiazd" nie przybyli jeszcze na Ziemię, pewien człowiek (który w tym czasie był wraz z wnuczką w niewoli u Wikingów) wyleczył z ciężkiej choroby Leifa - syna władcy Wikingów Północy - Haralda. Otrzymał za ten czyn wolność i osiedlił się w górach. Tam żył spokojnie dziesięć lat wraz ze swoją wnuczką Vlaną. Umierając pozostawił po sobie przepowiednię: "Nie zostaniesz długo samotna, zjawi się tu mężczyzna... silny i piękny, o czarnych włosach, który cię pokocha i ochroni". ...
  Jednak młodzieniec się nie pojawił i w pół roku później Vlana ginie z rąk bandy opryszków grasujących w tych górach. Jednym z nich jest człowiek imieniem Saxegaard.
  Kilka lat później (dokładnie 17 lat później) w niewielkiej wiosce w tych samych górach rodzi się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Torric. Nie było mu jednak przeznaczone spokojne życie górali. Gdy chłopiec miał dziesięć lat, na wioskę napadają ludzie Saxegaarda i porywają go. Przez dziesięć lat Torric wychowuje się w zbójeckiej twierdzy gdzie pomaga w kuchni, a potem w kuźni. Jednak pewnego dnia udaje mu się uciec. Kradnie narty i przez pięć dni błąka się po górach unikając pościgu oraz dzikich zwierząt. W tym samym czasie przez góry wędruje Thorgal Aegirson. Pragnie on dotrzeć do wioski Wikingów Północy gdzie ma nadzieję wynająć drakkar. Ktoś jednak zabawia się rogiem myśliwskim i powoduje obsunięcie się lawiny na drodze Thorgala. Thorgal musi ominąć lawinę i trafia do ruin spalonego (!) domu.
 
  * Kto dął w róg???? Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. A wszystkim
  * mądralom odpowiadam: Nie mogła to być Vlana, gdyż nie żyła ona od trzydziestu
  * siedmiu lat. A największym dowodem na to jest dom do którego trafił Thorgal.
  * Były to spalone w czasie napadu ruiny. W czasie napadu w którym zginęła Vlana.
 
  W spalonych ruinach Thorgal spotyka Torrica oraz znajduje pierścień. Leczy chłopca amputując mu dwa palce. Nad ranem Torric próbuje ukraść konia. Jednak w czasie szamotaniny Thorgal, Torric i koń (!) zostają przeniesieni w czasie (?), a może trafili do innego świata?.
 
  * Do jakiego świata trafili? Jaax w albumie "Thorgal - Korona Ogotaja" mówi, że
  * podróże w czasie są możliwe. Powodują one jednak zmianę (!!!!) historii. Wynika
 * z tego, że nasi bohaterowie nie przenieśli się do innego świata, a jedynie
 * zmaterializował i się w tym samym miejscu trzydzieści siedem lat wcześniej.
 * Wszystko co uczynią od tej chwili będzie powodować zmianę historii świata!
 * Powstanie NOWA historia, nowa rzeczywistość.
 
 - Rzeczywistość druga
 
  W czasach gdy "ludzie z gwiazd" nie przybyli jeszcze na Ziemię, pewien człowiek (który w tym czasie był wraz z wnuczką w niewoli u Wikingów) wyleczył z ciężkiej choroby Leifa - syna władcy Wikingów Północy - Haralda. Otrzymał za ten czyn wolność i osiedlił się w górach. Tam żył spokojnie dziesięć lat wraz ze swoją wnuczką Vlaną. Umierając pozostawił po sobie przepowiednię: "Nie zostaniesz długo samotna, zjawi się tu mężczyzna... silny i piękny, o czarnych włosach, który cię pokocha i ochroni".
  Jednak zamiast jednego pojawili się dwaj "bruneci" nie licząc konia. Jeden z nich na szczęście zaraz znika. Vlana nie ma więc wyboru - bierze pod swój dach Torrica. Niestety Torric nie potrafi uchronić jej od śmierci. W czasie napadu bandytów Vlana ginie. Torric w rozpaczy rzuca się w pogoń mordując złoczyńców jednego po drugim. Ci co przeżyli obierają go swoim wodzem.
 
  * Torric w swym zapędzie musiał zabić prawdziwego Saxegaarda. Jednak zastanawia
  * mnie, dlaczego inni rozbójnicy nie zauważyli, że obrał on to samo imię.
 
  Kilka lat później w niewielkiej wiosce w tych samych górach rodzi się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Torric. Gdy chłopiec miał dziesięć lat, na wioskę napadają ludzie Saxegaarda-Torrica i porywają go. Jednak pewnego dnia chłopiec ucieka... Saxegaard-Torric wyrusza po swoich własnych (!) śladach, lecz nie przeszkadza młodemu Torrickowi, musi on wszakże dotrzeć do Vlany!
  W tym samym czasie przez góry wędruje Thorgal Aegirson. Pragnie on dotrzeć do wioski Wikingów Północy gdzie ma nadzieję wynająć drakkar. Ktoś jednak zabawia się rogiem myśliwskim i powoduje obsunięcie się lawiny na drodze Thorgala. Thorgal musi ominąć lawinę i trafia do ruin spalonego (!) domu.
 
  * Kto dął w róg???? Nie mogła to być Vlana, gdyż nie żyła ona od trzydziestu
  * siedmiu lat.
 
  W spalonych ruinach Thorgal spotyka Torrica oraz znajduje pierścień. Thorgal, Torric i koń Thorgala zostają przeniesieni w czasie - znikają. Po chwili Thorgal wraca i w tym momencie do akcji wkracza Saxegard-Torric. Zmusza (?) on Thorgala do podróży w czasie...
 
 - Rzeczywistość trzecia
 
  [...]Umierając pozostawił po sobie przepowiednię: "Nie zostaniesz długo samotna, zjawi się tu mężczyzna... silny i piękny, o czarnych włosach, który cię pokocha i ochroni ". Jednak zamiast jednego pojawili się dwaj "bruneci" nie licząc konia. Jeden z nich na szczęście zaraz znika. Vlana nie ma więc wyboru - bierze pod swój dach Torrica. Gdy w czasie przesilenia zimowego na ich dom napadają zbójcy Thorgal pojawia się ponownie i ratuje Vlanę od śmierci. W czasie rozmowy wiele spraw się wyjaśnia, Thorgal i Vlana przenoszą się w przyszłość, a Toric rzuca się za bandytami w pogoń...
  Kilka lat później w niewielkiej wiosce w tych samych górach rodzi się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Torric. Gdy chłopiec miał dziesięć lat, na wioskę napadają ludzie Saxegarda-Torrca i porywają go. Jednak pewnego dnia chłopiec ucieka... Saxegard-Torric wyrusza po swoich własnych (!) śladach, lecz nie przeszkadza młodemu Torrickowi, musi on wszakże dotrzeć do Vlany!
  W tym samym czasie przez góry wędruje Thorgal Aegirson. Pragnie on dotrzeć do NortLandu gdzie ma nadzieję wynająć drakkar. Ktoś jednak zabawia się rogiem myśliwskim i powoduje obsunięcie się lawiny na drodze Thorgala. Thorgal musi ominąć lawinę i trafia do ruin domu, który nigdy NIE był spalony!!!!!.
 
  * Kto dął w róg? Vlana?? Nie. Vlana w tej rzeczywistości nie istniała w tym
  * momencie (sic!) bo właśnie razem z Thorgalem wykonywała skok czasoprzestrzenny.
 
  W ruinach Thorgal spotyka Torricka oraz znajduje pierścień. Thorgal, Torric i koń Thorgala zostają przeniesieni w czasie - znikają. Po chwili Thorgal wraca i w tym momencie do akcji wkracza Saxegard-Torric. Zmusza (?) on Thorgala do podróży w czasie... Thorgal znika ponownie, a po chwili pojawia się z Vlaną!!! I co robi Torric??? Ubzdurał sobie, że musi zabić Thorgala. Vlana jednak chcąc temu zapobiec wybiega z ruin domu. Saxegard-Torric biegnie za nią. Thorgal uwalnia się z więzów i ucieka. W tym momencie Vlana z Saxegaardem-Torrickiem przenosi się w przeszłość. ...
 
 - Rzeczywistość czwarta (prawdziwa lub inaczej ostateczna)
 
  [...]Umierając pozostawił po sobie przepowiednię: "Nie zostaniesz długo samotna, zjawi się tu mężczyzna... silny i piękny, o czarnych włosach, który cię pokocha i ochroni ". Jednak zamiast jednego pojawili się dwaj "bruneci" nie licząc konia. Jeden z nich na szczęście zaraz znika. Vlana nie ma więc wyboru - bierze pod swój dach Torrica. Gdy w czasie przesilenia zimowego na ich dom napadają zbójcy Thorgal pojawia się ponownie i ratuje Vlanę od śmierci. W czasie rozmowy wiele spraw się wyjaśnia, Thorgal i Vlana przenoszą się w przyszłość, a Torric szykuje się do pościgu za bandytami. Nagle pojawia się Vlana z JAKIMS człowiekiem. Torric zabija go, a po chwili dowiaduje się, że zabił siebie samego...
 
 * Za chwile spróbuję wyjaśnić, że Torric nie mógł zabić siebie samego w TEJ RZECZYWISTOSCI.
 
  Torric zabiera Vlanie pierścień i wyrusza w przyszłość. A Vlana? Vlana po otarciu łez wyrusza w pogoń za złoczyńcami. Musi przecież stać się Saxegaardem. Vlana musi wszystko dokładnie przemyśleć aby nie nastąpił paradoks.
 
  * Rzeczywiście Vlana musi od tej chwili bardzo uważać, gdyż przy najmniejszym
  * błędzie wpadnie wraz z innymi w nieskończoną pętlę czasową.
  * Dlaczego uważam, że sytuacja jest krytyczna? Pomyślmy - w rzeczywistości w
  * której się znajdujemy mamy następujące rekwizyty: złoczyńców nieźle
  * przetrzebionych przez Thorgala, dom Vlany (dom nie jest spalony), Torricka,
  * który będzie czekał na Thorgal a za czterdzieści siedem lat przy przełęczy
  * i Vlanę, kobietę, która postanawia uratować Thorgala. Co może ona zrobić?
  * Może zabić Torricka, oraz nie dopuścić aby Thorgal cofnął się w czasie
  * po raz pierwszy, ale wtedy zmieni rzeczywistość. Bo skoro Thorgal i Torric
  * nie cofną się w przeszłość to ona zginie w czasie napadu i nigdy
  * nie zostanie Saxeraardem i... przeczytajcie rozdział pt.: "rzeczywistość
  * pierwsza". Vlana nie może również ryzykować zamordowania "młodego" Toricka (w
  * czasie gdy ten jest w niewoli) gdyż Thorgal nocując samotnie w ruinach domu
  * prawdopodobnie NIE znalazłby pierścienia (Thorgal znalazł pierścień gdy leczył
  * ranę Torricka). Również drugi skok Thorgala w przeszłość jest konieczny aby Vlana
  * nie zginęła w czasie napadu. Potrzebny jest wobec tego Saxegaard-Toric który
  * zmusi Thorgala aby ten uratował Vlane (w przeciwnym wypadku nastąpi rzeczywistość
  * druga). Ale czy jest potrzebny skok w przeszłość Vlany i Saxegaarda-Torricka???
  * Na to pytanie odpowiada... Wielki Strażnik w rozmowie z Jolanem (Thorgal - Korona
  * Ogotaja): "Zmieniając przeszłość, zmieniłeś przyszłość, Jolanie. Twoją przyszłość. Te
  * piętnaście lat w samotności spędzonej na twojej wyspie, już nie istnieją, ponieważ
  * los małego Jolana przybiera inną postać." - mówi Strażnik, - "Jeśli bym cię posłał
  * do twojej epoki, byłoby dwóch dwudziestopięcioletnich Jolanów, którzy żyli
  * odrębnym życie. Temu paradoksowi musimy za wszelką cenę zapobiec". A gdybym...
  * teraz pozostał? - pyta Jolan, Jest to również niemożliwe. Nie mogą równocześnie
  * istnieć dwaj Jolani - jeden dziesięcioletni i jeden dwudziestopięcioletni.
  * Przy waszym spotkaniu nie moglibyście uniknąć katastrofy. Wynika z tego, że
  * młoda Vlana musi wrócić (nie wolno spotkać się jej z Saxegaardem-Vlaną), ale
  * tak aby się nie zorientowała, że jest manipulowana przez samą siebie. ...
 
  Plan Vlany jest prosty: musi uratować Thorgala. Kilka lat później w niewielkiej wiosce w tych samych górach rodzi się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Torric. Gdy chłopiec miał dziesięć lat, na wioskę napadają ludzie Saxegaarda-Vlany (!!) i porywają go. Jednak pewnego dnia chłopiec ucieka...
 Jednak Saxegaard-Vlana ma już od dawna przygotowany plan: Przebiera jednego ze swoich niewolników za Saxegarda-Toricka i wyrusza do swojego starego domu, lecz nie przeszkadza młodemu Torickowi w ucieczce, musi on wszakże spotkać się z Thorgalem! Ma jednak jeszcze jedno zadanie: musi powstrzymać Torcka, który zabrał jej pierścień.
 W tym samym czasie przez góry wędruje Thorgal Aegirson. Pragnie on dotrzeć do NorthLandu gdzie ma nadzieję wynająć drakkar. Vlana jednak wywołuje rogiem myśliwskim lawinę która ma powstrzymać Torricka przed zabiciem Thorgala. Thorgal musi ominąć lawinę i trafia do ruin domu, który nigdy nie był spalony.
 
  * Ups!!! Dom BYŁ spalony, nie miał również nacięcia na belce (zauważył to Torric). Czyżby to była również manipulacja Vlany??
 
  W ruinach Thorgal spotyka Torricka oraz znajduje pierścień. Thorgal, Torric i koń Thorgala zostają przeniesieni w czasie - znikają. Po chwili Thorgal wraca i w tym momencie do akcji wkracza... Saxegard-Przebieraniec. Zmusza (?) on Thorgala do podróży w czasie... Thorgal znika ponownie, a po chwili pojawia się z młodą Vlaną!!! Saxegard-Przebieraniec dalej gra swoją rolę...
 
  * Vlana musiała bardzo dokładnie przygotować niewolnika do swojej roli. Mogła mu
  * obiecać wolność i bogactwo, lub zagrozić śmiercią. Sama wraz z wojskiem
  * obserwowała wydarzenia ukryta za drzewami, podobnie jak Jolan z Jaaxem
  * obserwowali małego Jolana, Thorgala i Drewnianą Stopę w krainie Xinjinsów.
 
 Saxsegaard-Przebieraniec grozi Thorgalowi śmiercią. Młoda Vlana chcąc temu zapobiec wybiega z ruin domu. Saxegaard-Przebieraniec biegnie za nią. Thorgal uwalnia się z więzów i ucieka. W tym czasie młoda Vlana z Saxegardem- Przebierańcem przenosi się w przeszłość.
 
 * Koło się zamknęło. A w przeszłości z rąk młodego Torricka ginie Saxegaard-
 * Prebieraniec.
 
  Thorgal spotyka ludzi Saxegaarda-Vlany. Oddają mu oni jego ekwipunek i jego (?) konia...
 
  * Bzdura!!! Koń Thorgala przeniósł się w przeszłość i pewnie tam dokończył
  * swojego żywota. Saxegaard-Vlana musiała przygotować identycznego konia dla
  * Thorgala. A ekwipunek (miecz i NIEPOWTARZALNY ŁUK Thorgala) spróbujcie sami
  * prześledzić ich losy.
 
  ... a on kontynuuje swoją podróż do wioski Wikinów Północy. Vlana zostaje sama.
 
 - Epilog
 
 Wszystkie powyższe wywody oparte są o trzy założenia: po pierwsze aby zaistniał skutek, wpierw musi nastąpić przyczyna, po drugie: skok czasoprzestrzenny w przeszłość zmienia historię (ja nazwałem to zmianą rzeczywistości), po trzecie skok czasoprzestrzenny w przyszłość NIE zmienia rzeczywistości (takim skokiem w przyszłość może być np.: hibernacja).

... Jeśli ktoś z Was ma jakieś pytania to proszę o maila: 
bacik@powernet.pl
... Opracował: Andrzej Błaszczyk

 
Powrót