ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Ile razy Thorgal utracił życie ?

 
Thorgal

  Thorgal Aegirsson, "Thorgal-Skald. Nikt nie wie skąd jesteś, ale mówią, żeś synem Aegira-Olbrzyma, władcy głębi mórz."  Tak przed dwudziestu laty poznałem jednego z najbardziej znanych bohaterów komiksów rysowanych przez Grzegorza Rosińskiego. Przez te wszystkie lata z uwagą śledziłem losy sagi i gdy p. Darek zaproponował konkurs na temat: "Ile razy i w jakich okolicznościach Thorgal utracił życie?" odpowiedziałem prawie bez namysłu: trzy razy - raz od miecza, drugi raz od strzały, a trzeci od sztyletu. 

   Sprawa jednak nie jest taka prosta. Świat, a raczej światy w których żyje Thorgal to baśń i science-fiction. Śmierć jest tam pojmowana nieco inaczej niż w "naszym" świecie. Nawet u nas nie jest dokładnie określone, kiedy człowiek  traci życie. Gdy przestaje oddychać? Gdy przestaje bić jego serce? Gdy przestaje działać mózg? Gdy jego dusza opuszcza ciało?  ...

   Kiedy Thorgal wyruszył do kraju Qa zostaje śmiertelnie ranny podczas ratowania Aarici przed aligatorami. Wdaje się infekcja. Nie ma już ratunku, gdy Jolan widzi go w swoim śnie. Tylko natychmiastowa pomoc daje jakąś szansę. Tanatloc mówi: "Jego wspomnienia... wszystkie wspomnienia odchodzą z jego pamięci, jak szczury opuszczające tonący statek...". Mózg Thorgala przestaje działać. Jest zawieszony między życiem, a śmiercią. Jeszcze dwa razy pojawiły się te słowa w Sadze o Thorgalu. Raz mówi o tym sama Śmierć w rozmowie z Thorgalem: "Nazywam to istnieniem zawieszonym. Jeszcze nie umarłym, ale bynajmniej nie żywym. Wystarczy jeden podmuch, żeby je zgasić...". Co prawda dotyczyło to Aaricii, ale pochodziło z ust fachowca! Zapamiętajmy więc te słowa. Po raz drugi - Strażniczka Kluczy: "[jesteś] w połowie drogi między życiem, a śmiercią Thorgalu". Pytam więc: Czy Thorgal żył jeszcze, czy umarł? Czy Tanatloc uzdrowił go, czy przywrócił życie? 

   Zostawmy krainę Qa. Cofnijmy się w czasie do dzieciństwa Thorgala. Pewnego dnia chłopiec zasypia na brzegu morza. Co mu się śniło? Ktoś, kto stałby obok, nie zauważyłby nic szczególnego. Po pewnym czasie chłopiec budzi się słysząc wołanie kolegów. Czyżby Tjahzi, i przygody w krainie krasnali były tylko snem? Czy Thorgal nigdy nie został zabity przez Nidhogga? Zaraz, zaraz!!! Spójrzmy jeszcze raz na dwa rysunki "Metalu, który nie istniał": plansza 4 rysunek śpiącego chłopca i plansza 20 - nieomal identyczny rysunek! Tylko gdzie się podział WISIOREK? To wszystko było naprawdę! Thorgal zginął po raz pierwszy w swoim życiu, a bogini Figgia przywróciła mu je.  Dobrze. A co się zdarzyło na trzeciej planszy "Korony Ogotaja"? Widzimy jak jeden z wojowników Shaigana wbija mu sztylet w plecy. Thorgal umiera! Jednak dzisiaj, z perspektywy czasu, widzimy te wydarzenia w innym świetle. To było tak: Thorgal po rozmowie z Kriss udaje się na odprawę kapitanów. Nie chce wyruszać na kolejne podboje. Varrak się buntuje. Wyzywa Shaigana na pojedynek. Jednak przegrywa. Inny z kapitanów podchodzi od tyłu wyjmując sztylet.... i ginie od strzały. Strzały wypuszczonej przez Jolana...  Thorgal nie zginął. Gdzieś na małej wysepce, Wielki Strażnik powiedział: "co się stało, to się nie odstanie". A co się stało? Czy Thorgal utracił życie? 
...

   Wracamy do Stażniczki Kluczy. "[jesteś] w połowie drogi między życiem, a śmiercią Thorgalu". Umarłeś Thorgalu? "Śmierć jest jedynie przejściem z jednego świata do drugiego." - mówi Strażniczka. No to teraz zacznie się zabawa! W samej "Strażniczce Kluczy" Thorgal przeszedł z jednego do drugiego świata pięć razy. W "Trzech Starcach z Krainy Aran" Thorgal przechodzi do innego świata również pięć razy. W "Metalu, który nie istniał" - dwa razy. W "Ponad Krainą Cieni" dwa czy może trzy razy... A jednak nie umarł! Garm - strażnik piekieł nie wypuszcza umarłych!! Jak to jest z tym przechodzeniem do innych światów? Mam taką małą prywatną teorię: Aby przejście do innego nie skończyło się śmiercią potrzebny jest KLUCZ! Raz kluczem był Tjahzi, innym razem złoty miecz lub klucz strażniczki, kluczem może być również Walkiria ("Kraina Olbrzymów"). Tylko raz Thorgal "przeszedł" do innego świata bez klucza - wtedy gdy Wolsung z Nichor strzelił mu w plecy z łuku. Wtedy to Thorgal umarł po raz drugi. 

  W "Niewidzialnej Fortecy" Taimyr powiedziała do Thorgala: "dwukrotnie śmierć cię dosięgła i dwukrotnie bogowie przywrócili ci życie". Wszystko się zgadza... Wszystko?? 

  
... Opracował: Andrzej Błaszczyk
... Lublin - 4 października 1998

 
Powrót