ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Pałac Klifowy w Krainie Xinjinów?

 
 
Thorgal
Thorgal
Kraina Xinjinów
Pałac Klifowy

 

 
    Spójrzcie na wspaniale narysowaną przez Rosińskiego krainę Xinjinów oraz na zdjęcie... Pałacu Klifowego, znajdującego się w Parku Narodowym Mesa Verde w Kolorodo.
    Czyż nie są podobne? Pałac Klifowy, podobnie jak kraina Xinjinsów, znajduje się za "Wielką Wodą" czyli w Ameryce Północnej. Rosiński prawdopodobnie w swoich rysunkach oparł się na zabytku wymarłej cywilizacji Indian Pueblo... Van Hamme powiedział, że Kraina Qa ( a co za tym idzie Miasto zaginionego boga - Mayaxatl) miała znajdować się na Jukatanie (patrz: wywiad ). Osada Xinjinsów natomiast umiejscowiona była daleko na północ od Mayaxatlu (na podstawie słów Tanatloca: "Oczy Tanatloca"). Pałac Klifowy spełnia te wymagania, znajduje się na północ od Meksyku. Z tym, że Rosiński "przeniósł" go na wschodnie wybrzeże dzisiejszych Stanów Zjednoczonych, bo tam musiała rozgrywać się akcja "Między ziemią a światłem" (Rodzina Aegirsson miała wszak blisko do Wielkiej Wody).
   Co wiemy dzisiaj o Pałacu Klifowym? Zbudowano go w latach 1073-1273. Maksymalnie mógł on pomieścić 400 osób mieszkających w tej swoistej wsi zabudowanej pionowo, a nie poziomo. Miał 200 pokoi mieszkalnych oraz spiżarnie i liczne kiwa (specjalne pomieszczenia przeznaczone na uroczystości). Pokoje zdobiły geometryczne malowidła ścienne. Od frontu znajdował się otwarty taras. Służył wspólnocie do codziennych prac, takich jak wyrabianie ceramiki i mielenie zboża. Niedaleko Klifowego Pałacu wzdłuż Chapin Mesa znajdują się dwie inne budowle. Dom Drzewa Świerkowego, wetknięty pod występ ciężkiego urwiska, i Dom Balkonowy. Dom Drzewa Świerkowego ma trzy kondygnacje, 66 metrów długości i 27 wysokości. Zawiera ponad 100 pokoi o kształcie prostokąta, koła lub trójkąta, zależnie od miejsca pod występem skalnym. Te niedostępne, warowne wsie budowano przypuszczalnie w celach obronnych. Ludzie, którzy w nich mieszkali, byli rolnikami uprawiającymi zboża, dynię i fasolę. Wyrabiali także kosze, sukno i ceramikę i udomowili dzikiego indyka dla jego mięsa i piór. Zbudowali również małe tamy służące do gromadzenia wody potrzebnej suchym polom. Początkowo mieszkali w ziemiankach. Kiedy zbudowali swoje "bloki", wykorzystywali dawne domy jako miejsca uroczystości religijnych. ok. 1300 r., być może dotknięci długą suszą, porzucili swoje domy. W muzeum w parku znajduje się wystawa pokazująca ich życie, naszyjniki, bransoletki z psiej sierści oraz ozdobne muszle przywiezione z wybrzeża Pacyfiku.
   A skąd Van Hamme wziął nazwę Xinjin na określenie mieszkańca tej krainy? Okazuje się, że od mało znaczącego miasta w Chinach nad Morzem Pohaj... Nie jest to żadna wskazówka, wręcz utrudnienie, ale Van Hamme często nadaje imiona swoim bohaterom, wykorzystując w tym celu atlas geograficzny np. Hog (dowódca eskadr latających Mayaxatlu) od wyspy w archipelagu Aleutów na północnym Pacyfiku, Nazca (okrutny stary sługa Ogotaia) od grzbietu pacyficznego, Taimyr od półwyspu w północnej Rosji itp.
    Jedno nie ulega wątpliwości: pierwowzorem krainy Xinjinsów musiał być Pałac Klifowy w Kolorado. Uwieczniony przez Rosińskiego na kartach niezwykłych przygód Thorgala staje się nieomal miejscem mitycznym...

...  Tekst przygotował:
Maciej MatuszakPowrót