ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Dziesięć najlepszych ilustracji
 Skoro Thorgal jest opowieścią w obrazkach, niektóre z nich podobają się bardziej, a inne mniej. Niektóre na długo zapadają w pamięć i sprawiają, że tym chętniej wraca się do poszczególnych albumów i całego cyklu.
   Po długich namysłach, jeszcze dłuższym wertowaniu przedstawiam Wam mój prywatny (choć weryfikowany i konsultowany z wieloma fanami) Top Ten wraz z krótkim opisem wyjaśniającym dlaczego właśnie ta ilustracja. Rad będę wielce jeśli ktoś uzna mój wybór za słuszny i pokrywający się, choćby w części, z jego własnym.

1. Aarcia zamieniona w demona
"Alinoe" str. 41
 Bezkonkurencyjnie wygrywa ilustracja z albumu "Alinoe". Jest to wybór ściśle subiektywny przyznaję. Ale "Alinoe" właśnie jest najlepiej opowiedzianą historią, mimo że brak w niej Thorgala. Ilustracja (str. 41 prawy dolny róg) przedstawia Arricę, która została przemieniona przez demonicznego chłopca Alinoe. Wyraźnie nie ma najlepszych zamiarów wobec swojego synka - Jolana. Ten rysunek zawsze sprawia, że ciarki przechodzą po plecach, a cała historia zaczyna być niebezpiecznie bliska temu, o czym chętnie pisze S. King. Prawdziwa groza czai wszak się w nas samych.
 

Thorgal


 

2. Impreza u Sharadora 
"Upadek Brek Zarith" str. 21
Nawet najdziksze urodziny u wuja Mariana z Zebrzydowic, który przecież za kołnierz nie wylewa, nie mogą się równać. Któż z nas nie chciałby się znaleźć wśród tych dekadentów, nagich ciał, żądz, pokus i kolorowych chemikaliów? Gdzie się podziały tamte prywatki... 
 

Thorgal

3. Thorgal strąca pięć kul
"Łucznicy" str. 28 ? 26?

Zraniony w rękę, ukrywający swe fantastyczne umiejętności aż do chwili konfrontacji Thorgal pokazuje co potrafi. 
 Nic dodać nic ująć. Konkurencja klęka.
 

Thorgal

4. Tjall kona
"Miasto zaginionego boga" okładka albumu

Jeden z najbardziej wzruszających momentów całej sagi. Uważam, że właśnie na okładce tragiczna i niepotrzebna śmierć młodego idealisty została ukazana najlepiej. Chętnie kupiłbym ten obraz, ponieważ ponoć Mr. Rosiński swoje oryginalne okładki maluje właśnie jako obrazy.
 

Thorgal

5. Thorgal mija Aarcicę
"Klatka" Okładka albumu

Sięgając pierwszy raz po ten album niekoniecznie musi się okazać, że jego okładka jest powalająca. Ale potem, kiedy poznamy treść i złapiemy kontekst sytuacyjny...
 Celowo nie zdradzę więcej. Przeczytajcie sami.
 

Thorgal

6. Aergissonowie planują zwiększyć rodzinę
"Kraina Qa" Str. 9

Kiedy Thorgal pyta ukochaną Aarcię, czy chciałaby mieć drugie dziecko, ona spogląda na niego w taki uwodzicielski sposób... Romantyczna scena rozgrywa się na tle ciepłego światła ognia.  Nie dziwi potem, że Thorgal nie jest zainteresowany innymi kobietami. Ma przy sobie skarb i jest gotów wiele dla Aarici poświęcić. Jeśli nie wszystko.
 

Thorgal

7. Galera niewolników
"Czarna galera" str. 26

Trudno o bardziej mroczne i przykre miejsce. W dodatku przedstawione tak sugestywnie, że prawie czuć ciężkie zatęchłe zapachy. Grozę wzbudza sylwetka biczownika nadzorcy o twarzy rasowego troglodyty. Posągowy bębniarz i jego monotonne bom bom bom... skutecznie dopełnia ponurości klimatu. Raczej nikt z was nie chciałby się tam znaleźć. Mroczne preludium przed całą sekwencją wydarzeń dziejących się w tej scenerii.
 

Thorgal

8. Walka na śmierć i życie
"Zdradzona czarodziejka" str. 23

Rosiński pokazuje swoją klasę. Dwóch wojowników walczy z grupą Baaldów. Wszystko wpisane w twarz i spojrzenie Czerwonowłosej Slivii. Dynamika, ruch, walka, śmierć, strach, zajadłość, nienawiść, zawziętość. Tyle treści, a ilustracja jedna. Mistrzostwo Świata na wiele lat przed Małyszem.
 Znany i ceniony rysownik komiksów Przemek Truściński po latach, w wywiadzie dla Esensji wspomina tę ilustrację: "(...) Mama - nie wiadomo skąd wpadła jej ta myśl - poszła do kiosku i kupiła mi komiks. A był to Relax. Pamiętam do dziś ten numer, z świetną okładką Rosińskiego, kiedy Thorgal walczy z Neandertalami. Można powiedzieć, że ta ilustracja przyczyniła się do tego, że poszedłem bardzo podobna drogą. No i od tego mniej więcej się wszystko zaczęło.  (...)"
 

Thorgal

9. Kriss uwodzi Tjalla
"Oczy Tanatloca" str. 30

W całej serii pełno jest pięknych kobiet. Często kompletnie nagich bądź ledwie skromnie odzianych. Samą Kris możemy podziwiać bez stroju co najmniej dwukrotnie. Wszystkie te jednak ekscesy bledną wobec sceny, w której Kriss uwodzi młodzieńca kąpiąc się pod wodospadem. A najbardziej kobieca jest nie na ilustracjach rozebranych, lecz w tym jednym wybornym kadrze, kiedy odwraca się do Tjalla i mówi mu jaka to jest zagubiona, samotna i niepewna siebie.
 Nie wierz nigdy kobiecie.... 
 

Thorgal

10.  Pogoń
"Wyspa wśród lodów" str. 10

Aarcia porwana po raz kolejny i Thorgal po raz kolejny wyrusza, by ją odbić. Po minie widać, że nie odpuści, choćby miał zajeździć konia i sam paść trupem. Nie pozwoli by Aarici stała się najmniejsza krzywda. 
 Tak mu dopomóż Thorze.
 

Thorgal


 
... Opracował: Dawid Brykalski

Powrót