ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Grzegorz Rosiński w Polsce

 
Thorgal

 


Grzegorz Rosiński w Teatrze Małym. 1999 r.

"  W Teatrze Małym zjawiłem się około czwartej(20 minut szukałem tego miejsca, a byłem góra 20 m od budynku :-P ) więc postanowiłem się upewnić, czy spotkanie rzeczywiście jest, pani bileterka nie była zbyt miła, jeśli chodzi o rozmowę, nie dowiedziałem się także czy spotkanie jest, ale zauważyłem plakat ze "Strażniczki Kluczy" na biurku u pani, więc wydedukowałem, że jednak coś sie musi dziać :) Po jakimś czasie zjawili się kolejni fani twórczości Rosińskiego(3 metalowców), jeden z nich, nauczony doświadczeniem poprzedniego(poniedziałkowego) spotkania, zabrał ze sobą coś jak sztylet, tylko miało ok pół metra("to tak żeby tylko postraszyć" ;), szczerze mówiąc przeraziłem się lekko(nie tego "szytletu", tylko ze mógłbym nie dostać 20 Thorgala).Ok 17 uzbierało się już ok 25 osób, i z kazdą minutą nas przybywało, pojawił się człowiek z francuskimi Thorgalami(pamiętam że miał m.in. Archanee), jak sie później okazało robił "wywiad" (tzn.ile gotowi byśmy byli za nie dać, o ile dobrze usłyszałem ~:). Około 18 zostaliśmy wpuszczeni do sali(starałem się iść z przodu, żeby w razie czego rzucić się do stoiska z komiksami) od razu przypuściliśmy szturm na Thorgale :) (udało mi się) poczem zająłem miejsce pod prawym głośnikem na fotelu, po jakimś czasie zjawili się: gość wieczoru: Grzegorz Rosiński
prowadzący dyskusję:jerzy Szyłak biorący udział:Tomek Lew Leśniak(Jeż Jerzy), Lew Rafał Skarżycki(Jeż Jerzy), Adam Rusek(autor wystawy poświęconej komiksowi[a właściwie historii komiksu]), Tomasz Kołodziejczak(Świat Komiksu), Witold Tkaczyk(AQQ), Przemysław Truściński(rysownik, współorganizator Konwentów w Łodzi) Na początku(chociaż kilkakrotnie do tego nieświadomie wracano) dyskusja dotyczyła tego czy komiks jest sztuką, czy też nią nie jest, Rosiński powiedział, że czuje się, jakby to spotkanie było czymś surrealnym, gdyż we Francji komiks jest już od dawna(?) uznawany za sztukę. :) Pojawiło się trochę teorii dlaczego rynek komiksowy jest w Polsce tak mały, ciekawe rzeczy. :)
Następnie słuchacze zaczęli zadawać pytania nie związane z tematem przewodnim(Komiks-między manią a fobią), co mnie ucieszyło, ponieważ chciałem się dowiedzieć czegoś apropos wydania "Korony Ogotaya"(jeśli dobrze pójdzie, to już w grudniu :))), następnie parę pytań do Grzegorza Rosińskiego,zacząłem się pakować około 20, gdyż musiałem dotrzeć do pracy kumpla, u którego nocowałem, a nagle słyszę zdanie "..że to jest chyba odpowiednia chwila.." chodziło o autografy...początkowo ludzie chyba nie zdawali sobie sprawy z tego, co umiejętnie wykorzystałem wydobywając z plecaka "Czarną Galerę" i popędziłem w kierunku stolika, przy którym siedział mistrz, byłem pierwszy. :) Grzegorz powiedział, że pójdzie po ołówek, i gdy nie pojawiał się dłuższy czas(ok.3-5 min) zaczęły padać hasła, jakoby fani dopadli go gdzieś koło WC i wymusili podpisy, albo że wykorzystał naszą naiwność, i wymknął się nam ;-))))) ale okazało się, że nas nie zawiódł(nawet nie śmiałem w to przez chwilę wątpić :) i rozpoczęło się podpisywanie, w ludzi coś wstąpiło, i aż żal mi się zrobiło człowieka, gdyż bez opamiętaniapodsuwali mu po 5 komiksów naraz...udało mi się zdobyć autograf(ludziom od tego "sztyletu" też ;) po czym oddaliłem sie, aby nie robić tłoku. "


" ...nie wiem czy pamiętam, no ale spróbujmy: Rosinski duzo sie o polskim rynku komiksowym nie wypowiadal, jesli juz, to pamietam prawie wyłącznie przedstawiciela Egmontu. :-/ Po zadanym pytaniu, dalczego w Polsce nie ma sklepów z komiksami, tak jak np. we Francji, odpowiedział, ze jest zbyt mało fanów komiksu w naszym kraju, i takie przedsięwziecie byloby najpewniej deficytowe. :-( Podczas, gdy we Francji jest ok 200 tys. fanow komiksow, w Polsce komiksy ukazuja sie najczęściej w nakładzie 4k-5k komiksów, "a Thorgal?"-padło pytanie-"Trochę więcej" - odpowiedział pan w garniturku. :) Rosiński mówił, ze wolałby, aby jego komiksy były wydawane na najzwyklejszym papierze, tylko aby były one szerzej dostępne dal ludzi(popieram jak najbardziej). Więcej nie pamiętam niestety :( byłem zbyt zmęczony, aby zapamiętać wszystko. :( Grzegorz Rosiński zapowiedział, ze będzie częściej odwiedzał Polskę, z czego chyba fani powinni się cieszyć :) "

...  Tekst przygotował:
Jakub MikusekPowrót