ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Thorgal urodził się około 958 roku.

 
thorgal


    Thorgal urodził się około 958 roku. Do tego wniosku doszedłem po kilkugodzinnym badaniu historyczno-komiksowym. Na samym początku starałem się ustalić możliwie niepodważalne punkty zaczepienia. Ponad wszelką wątpliwość ustaliłem, że akcja komiksu toczy się przed rokiem 1050. Wnioskuję to stąd, iż Wikingowie w "Thorgalu" co jakiś czas wyruszają na podboje nowych ziem (np. wyprawa Jorunda na Break Zarith czy wyprawa Vora Wspaniałego na Sasów), a jak wiadomo okres podbojów Wikingów zakończył się w pierwszej połowie XI wieku. Następnie zaniżyłem jeszcze tę granicę, najpierw do roku 1028 czyli podboju Norwegii (gdzie toczy się akcja większości albumów) przez Kanuta Wielkiego (w komiksie nie ma o tym mowy, a to przecież ważne wydarzenie historyczne), a następnie do roku ok. 1000, kiedy to przypada panowanie króla Olava Trygvasona intensywnie wprowadzającego chrześcijaństwo w Norwegii (w "Thorgalu" nie doszukałem się żadnych tego przejawów, w wiosce głownego bohatera nadal wszyscy wierzą w Odyna).

  Jakkolwiek dwa ostatnie fakty nie są w 100% przekonujące, to dalsze badania potwierdziły moje domysły. Otóż jestem pewien, że tytułową wyspą w 2 albumie jest Grenlandia. Przemawiają za tym następujące fakty:
 a) spotykamy tam ludy pochodzenia eskimoskiego,
 b) nie może to być Islandia kolonizowana przez Skandynawów od drugiej połowy IX wieku (a akcja "Thorgala" na pewno nie toczy się wcześniej, co udowodnię w dalszej części mojego wywodu) i na której nigdy nie było Eskimosów,
 c) w komiksie widać, że Wikingowie przepływają wokół brył lodu, a więc prawdopodobnie przekroczyli granicę lodu pływającego, która rozciąga się przed wschodnimi brzegami Grenlandii,
 d) tekst na stronie 26 "Wyspy wśród lodów" - "Blade polarne słońce oświecało...". Polarne słońce, a jak wiemy Grenlandia należy do obszaru polarnego,
 e) podróż do granicy lodu pływającego trwała 3 dni, a łodzie Wikingów mogły osiągać prędkość 10 węzłów (co w przybliżeniu odpowiada 18,5 km/h) a więc w 3 dni byli w stanie przepłynąć 1122 km (to jest mniej więcej tyle ile wynosi odległość pomiędzy zachodnimi brzegami Norwegii a granicą lodu pływającego)

  Myślę, że to wystarczy, żeby udowodnić, że to była Grenlandia. A dlaczego to jest takie ważne? Otóż kolonizację Grenlandii zapoczątkowała wyprawa Eryka Rudego ok. 985 roku, a w komiksie nie jest ona jeszcze zasiedlona przez Wikingów, poza tym wspomina się w komiksie o planach Gandalfa Szalonegom, dotyczących jej podboju (gdyby działo się to po roku 985, nie miałby takich planów, bo wyspa byłaby już zamieszkiwana przez Skandynawów). Tak więc podsumowując dotychczasowe ustalenia, akcja "Thorgala" (a przynajmniej dwa pierwsze albumy oraz "Gwiezdne dziecko" i "Aaricia") dzieje się przed rokiem 985.

  Teraz zajmijmy się problemem od drugiej strony. Przypomnę, że okres ekspansji Wikingów to lata ok. 790-1066. W przypadku "Thorgala" przedział ten możemy jeszcze znacznie zawęzić. Pomogło mi w tym jedno jedyne sformułowanie, w którym Van Hamme daje jakąś konkretną wskazówkę. Znajduje się ono w albumie "Zdradzona Czarodziejka" w opowiadaniu "Rajska grota" i brzmi:"(...) niemal przed tysiącem lat". Kłopot w tym, że użyte tu słowo "niemal" nie jest zbyt precyzyjne (zakładam, że tłumaczenie z francuskiego jest prawidłowe). Jednak nie poddałem się, szybko zajrzałem do słownika poprawnej polszczyzny i tam znalazłem znaczenie tego słowa. (nieomal), czyli prawie. Kilkadziesiąt stron dalej znalazłem wytłumaczenie słowa "prawie". - czyli w przybliżeniu, bardzo blisko. Doszedłem więc do wniosku, że chodzi tutaj o co najwyżej kilka lat więcej lub kilka lat mniej niż tysiąc. Po zastanowieniu jednak pomyślałem, że gdyby to miało być więcej, to zostałoby użyte słowo "ponad" tysiąc lat temu. A więc stanęło na tym, że akcja tej opowieści toczy się mniej niż tysiąc lat od... No właśnie od kiedy? Szybko sprawdziłem rok, w którym powstał ten album. Był to rok 1977. A więc "Rajska grota" dzieje się według mnie pomiędzy rokiem 977 a 984. (przypomnę, że akcja II albumu rozgrywa się przed 985, a I albumu - rok wcześniej). Problem w tym, że nie wiadomo, kiedy w życiu Thorgala należy umiejscowić wydarzenia w grocie. Ja obstawiam za tym, że dzieje się to bezpośrednio po wydarzeniach z pierwszych 32 stron tego albumu.

  Kolejny problem to określenie, w jakim wieku w tym albumie był Thorgal. Moim zdaniem na początku "Zdradzonej czarodziejki" ma 22 lata, a na końcu "Rajskiej groty" 23. Oto jak przebiegał mój tok rozumowania. Przygody Thorgala zaczynają się w momencie, gdy Gandalf skazuje go na śmierć. Przypuszczam, że powodem jego gniewu był zamiar poślubienia Aaricii. Przyjąłem, że Aaricia i Thorgal chcieli poślubić się jak najszybciej (w końcu kochali się od dziecka). W średniowieczu dopuszczalny do zawarcia związku małżeńskiego wiek kobiety wynosił z reguły ok. 12 lat. Pewne fakty wskazują jednak na to, że Aaricia na początku 1 albumu jest nieco starsza:
 a) w albumie "Czarna Galera" Shaniah jest z pewnością młodsza od Ariciia, a ma prawie 16 lat. Wydarzenia w tym albumie dzieją się 2 lata po historii z I albumu. Z tego wnioskuję, że Aaricia miała w nim co najmniej 15 lat.
 b) w większości współczesnych systemów prawnych (w tym w Polsce) kobieta może zawrzeć związek małżeński najwcześniej w wieku 16 lat. Być może autor chcąc uwspółcześnić historię, kierował się również tym.
 c) wygląd Aaricii w I albumie wskazuje na wiek 15-16 lat. Reasumując, w "Zdradzonej czarodziejce" Aaricia ma 15 i pół roku. Thorgal natomiast jest od niej starszy o 6 i pół lub 7 lat, co wywnioskowałem z albumu "Gwiezdne dziecko".

  Wyniki moich badań są więc następujące: akcja I albumu dzieje się pomiędzy 977 a 984 rokiem, a ponieważ prawda zwykle leży po środku więc przyjąłem, że przygody Thorgal rozpoczynają się w roku 980 (po części być może ze względów osobistych, gdyż urodziłem się dokładnie 1000 lat później), a dokładniej pod koniec tego roku. Wiedząc, że Thorgal ma wtedy 22 lata, możemy wywnioskować, że rokiem jego narodzin będzie 958.

 Ważniejsze daty w komiksie:
 958 - narodziny Thorgala
 964 - narodziny Aaricii
 966 - narodziny Kriss de Valnor
 968 - Thorgal spotyka Tanatloca
 969 - śmierć Leifa Haraldsona, objęcię rządów przez Gandalfa
 982 - śmierć Gandalfa Szalonego, narodziny Jolana
 984 - śmierć Jorunda Byka
 986 - śmierć Ogotaya, śmierć Tanatloca
 988 - narodziny Louve


...  AUTOR: Sebastian Pestka
...  Korekta tekstu: Błażej

 
Powrót