ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Thorgal
    Droga, jaką przebył Thorgal jest wyjątkowo obfita w ilość przygód. Tak wiele zdarzeń i sytuacji nie zdarza się przeciętnemu śmiertelnikowi. Thorgal też nim nie jest. W swym pierwszym albumie "Zdradzona Czarodziejka" jawi się nam jako kruczowłosy barbarzyńca i przypomina swym zachowaniem bohatera celtyckich legend. Dziki i nie- okiełznany, o tajemniczej przeszłości, nie lęka się niczego. Sliva, bohaterka "Zdradzonej Czarodziejki" mówi do niego: "Nazywają Cię synem burzy, bo wzniecasz burzę, gniew i zgiełk". Jak się okazało, były to prorocze słowa. W następnych albumach Thorgal powoli odkrywa swoje pochodzenie. Mimo że wychowywał się wśród Wikingów, nie jest jednym z nich. Jest przybyszem z kosmosu, ostatnim potomkiem gwiezdnej rasy, ludu o wysokim rozwoju inteligencji. Rasa ta wysłała wyprawę na ziemię. Podczas lądowania pojazd uległ ciężkiej awarii i kosmonauci nie mogli już wystartować. Na dodatek epidemia nieznanej choroby wyniszczyła ich wszystkich. Uratował się Thorgal, noworodek znaleziony przez Wikingów w kapsule na morzu i nazwany synem Aegira - boga mórz, czyli Aegirssonem.

   Thorgal wyrasta na szlachetnego, odważnego i inteligentnego młodzieńca. Jednak Wikingowie, którzy zazdroszczą mu cech charakteru wytykali mu, że jest znajdą i obcym. Wódz Gandalf szalony, aby nie dopuścić do ślubu ze swą córką, skazał go na śmierć. Thorgal uniknął wyroku, pokonał upór Gandalfa i ożenił się z Aaricią. Razem wyruszają z wioski, w poszukiwaniu spokojnego miejsca dla siebie. Takiego jednak nie znaleźli, wręcz przeciwnie - trafiali na coraz bardziej burzliwe przygody.

   W kraju Aran, Aaricia wpadła w ręce tzw. "Życzliwych", którym cudowny napój zapewniał wieczne życie. W następnej historii Thorgal został uwięziony na galerze, przeżył też ciężkie załamanie psychiczne. Po odzyskaniu zdrowia wyruszył do krainy Cieni by wyrwać Aaricię z rąk śmierci, później zaś do zamku Shardara by ocalić ją z rąk żywych. Tymczasem Aaricia urodziła Jolana - syna Thorgala. Spokój, który udaje im się odnaleźć na małej, bezludnej wysepce szybko zostaje zmącony przez zielono- włosego Alinoe. Po nim zaś podstępna i żądna złota Kriss de Valnor porywa Jolana i zmusza jego rodziców (oraz Tjala i Drewnianą Nogę) do wyprawy za ocean. Na kontynencie amerykańskim władca Chaamów - Ogotay - podbijał wszystkie ludy i pragnął zostać jedynym królem na ziemi. Ogłosił się Bogiem i nauczył swych poddanych sztuki wojny. Dla Thorgala to ciąg nowych przygód, sytuacji pełnych niebezpieczeństw. Po wielu walkach (na lądzie i w powietrzu) wychodzą z tej historii cało. Udaje im się też uratować lud Xinjinsów i obalić Ogotaya. Tymczasem Jolan coraz bardziej ujawnia swe ponadnaturalne moce. Po powrocie zza oceanu, cała rodzina postanawia powrócić do wioski Wikingów, Aaricia bowiem spodziewa się drugiego dziecka. Wioska jest jednak opanowana przez bandę Vora Wspaniałego, który podstępem i siłą zajął miejsce przywódcy i gnębi zamieszkałych. Aegirsson ponownie staje twarzą w twarz ze śmiercią i znowu zwycięża. Jednak fakt, że Aaricia ledwo uratowała życie swoje i nowo narodzonej córki, nie pozwala mu patrzeć na przyszłość spokojnie. Thorgal nie chce, aby jego rodzinie stała się krzywda. Widząc, że los wiecznie zsyła na niego zagrożenia i niebezpieczeństwa, postanawia w dalszą drogę udać się sam.

...  Sławomir Wróblewski
...  "Dokąd zmierzasz, Thorgalu?" [ Super Boom" 4/94. ]

 
Powrót