ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Fascynujące loty...

 
Thorgal

 

 
 Twórczość Rosińskiego i Van Hamma jest bardzo tajemnicza i niesamowita. Każdy album Thorgala jest utrzymany w innym klimacie. Mamy historie w stylu: westernowym, mitologicznym, horroru... Zdarza się także klasyczna opowieść science -fiction. Z pewnością seria "Thorgal" opiera swą siłę działania na dostosowaniu współczesnego stanu techniki do klimatu i potrzeb epoki, w którym się rozgrywa (początek drugiego tysiąclecia n.e.)
 Chciałbym poruszyć problem technologii, z jaką stykamy się w albumie "Kraina.... Qa". Sądzę, że tę kwestię bez kłopotu można rozwiązać. W albumie "Kraina Qa" na stronie 19 zamieszczony jest obrazek statku powietrznego. Najpierw sprawa budowy. Kadłub zbudowany jest najprawdopodobniej z tyczek bambusowych, całość jest najprawdopodobniej wiązana wikliną, a gdy weźmiemy pod uwagę warunki atmosferyczne - lianami. Konstrukcja byłaby leciutka. Utrzymywanie się w powietrzu: Najprawdopodobniej zapewnienie wznosu do góry zapewniają podłużne balony (w kształcie rogalików), równowaga zapewniona jest z pewnością poprzez baloniki po bokach (zielone). Napełniane są najprawdopodobniej metanem (najłatwiej uzyskać, patrz: Mad Max) albo wodorem (możliwe, że Ogotay wprowadził energię elektryczną?). Sterowanie: Ruch "do przodu" organizowany jest poprzez żagiel na przedzie statku, którego działanie zapewnia niewielka siła . Oczywiście bez wiatru się nie obejdzie. "Lewo/prawo" - patrz ster na rufie i magiczne kółko, przy którym stoi czterech ludzi. A z "dołu" statku wystaje kawał drążka do żagla. Zostaje jeszcze "góra/dół". Przesuńmy się trochę w stronę dziobu - spory żagielek w położeniu horyzontalnym. A na pokładzie kołowrotek. To tyle o sterowaniu.
 Dodam, że niezależnie od kierunku wiatru łódka może poruszać się w każdym kierunku. Poza tym nie ma większego kłopotu ze zrobieniem balonika z kawałka szmaty. Wystarczało go trochę powoskować (prawdziwym woskiem, który jest elastyczny), tudzież osmołować. Przy takiej wielkości balonu jego ciężar nie sprawia problemu. Rosiński i Van Hamme wykazali się prawdziwymi zdolnościami technicznymi projektując statki powietrzne.

...  Autor: transcendentny :-)
...  Korekta tekstu: Maciej MatuszakPowrót