www.THORGAL.idk.com.pl

WIZJA

    THORGAL NR 28 - "KRISS DE VALNOR"     

  Kriss po ucieczce Thorgala traci władzę nad swoimi rozbestwionymi piratami, którzy podnoszą bunt i rozgrabiają bogactwa złej kobiety. Kriss zostaje sprzedana jako niewolnica do Bizancjum, z którym miewała lukratywne interesy (ironia losu). Będąc w kwiecie wieku i kobietą nietuzinkowej urody zostaje zakupiona na dwór cesarski, na którym spotyka...... oczywiście Aaricię z dzieciakami. I tu przeżywa głęboki szok. Syn cesarza wyzwala żonę Thorgala i traktuje w sposób jaki przystoi księżniczce wikingów! Tym bardziej, że na dworze cesarskim gwardzistami są Waregowie, w tym i rodacy z Nordlandu. Aaricia została bowiem rozpoznana wśród służby niewolniczej przez jednego z wikingów i doszło niemal do zbrojnego buntu. Aaricia przeżywa niewątpliwą satysfakcję, rozkoszując się położeniem, w jakim znalazła się Kriss, którą na jej prośbę syn cesarza przeznaczył na jej osobistą niewolnicę. Kriss z ogoloną głową musi usługiwać swojej byłej niewolnicy i cierpieć wszelkie upokorzenia. Tym bardziej, że Aaricia jest niepocieszona po stracie swojej wielkiej miłości (oczywiście jest przekonana, że Thorgal nie żyje). Kriss na wieść o śmierci swojego "kochanka" postanawia uciec i odnaleźć Thorgala, bowiem nie wierzy w jego śmierć. Innego zdania jest Aaricia, mile podłechtana zalotami młodego następcy tronu cesarskiego. W końcu ma święty spokój, bezpieczeństwo i zbytek, których niewiele zaznała w czasie wspólnego życia ze swoim bohaterem bez skazy i zmazy. Czy Kriss odnajdzie Thorgala? W jaki sposób uda się jej uciec z Bizancjum?
  
   Możemy założyć pewien przebieg wydarzeń. Otóż Kriss pomimo kiepskiego położenia, w jakim się znalazła, pozostaje nadal tą samą niebezpieczna kocicą. Aaricia, aby ją głębiej upokorzyć, podaruje ją dla rozrywki wikingom. A dokładniej Thorleifowi, który był niegdyś przyjacielem Bjorna Gandalfsona, obecnie zaś służy wraz ze swoją drużyną berserkerów cesarzowi. Kriss używa swoich wdzięków i sprytu by omotać Thorleifa oraz namówić go do zbuntowania wikingów i ograbienia Bizancjum. Po ostatnim zatargu cesarz nie ufa już Waregom i nakazuje swoim wojskom całkowicie przejąć kontrolę nad stolicą. Wikingowie, jak to wikingowie, krew się w nich burzy i miły im rabunek. Norwegowie* i Duńczycy* pod wodzą Thorleifa uderzają na miasto. Mordy, grabieże i pożoga. Opór stawiają im wierni cesarzowi Szwedzi*. W ostatniej chwili do akcji wkracza też doborowy legion cesarski, ściągnięty do stolicy w trybie alarmowym. Bunt zostaje stłumiony. Jednak Kriss i Thorleif, wraz z niewielką drużyną zabijaków, przebijają się do dzielnicy portowej i uciekają na jednym drakkarze. Cesarz wysyła w pościg za łupieżcami swoje galery. Morze jest jednak niespokojne. Burza! Drakkar wymyka się z obławy w ostatniej chwili. Galery muszą przeczekać niepogodę i przybijają do pobliskiej wysepki, na której odnajdują wynędzniałego i na wpół obłąkanego barbarzyńcę.
  
   Hmmm...Co dalej? Być może Thorgal zostanie zabrany do Bizancjum i Aaricia będzie musiała zaopiekować się naszym obłąkanym bohaterem. Cesarz ostatecznie pozbędzie się ze stolicy wikingów i rodzina Aegirsona wraz ze szwedzkimi pobratymcami będzie musiała opuścić cesarstwo. Szwedzi suto wynagrodzeni będą wracali do domu drogą przez Morze Czarne, a następnie Dnieprem, przez tereny dzisiejszej Ukrainy i Białorusi. Na bogaty żołd Waregów będą sobie jednak ostrzyli zęby Kriss i Thorleif, którym udało się prześliznąć przez Bosfor i chyłkiem podążają za niczego nie podejrzewającymi Szwedami. Oczywiście sami nie dadzą rady przejąć bogactw i zawrą sojusz z miejscowym władyką.... Być może dojdzie do dramatycznej bitwy, podczas której Thorgal i rodzinka wymkną się niebezpieczeństwu i skierują bardziej na północny zachód. Być może dotrą do ziem dawnej Polski, być może dotrą nawet do Jomsborga, gdzie będzie na nich już czekała żądna zemsty Kriss.... Kto to wie?

* Norwegowie, Duńczycy, Szwedzi: tutaj (dla uproszczenia) określenie przodujących plemion (społeczności) zamieszkujących w tamtych czasach dzisiejsze tereny odpowiednio Norwegii, Danii, Szwecji.
Autor:   Piotr Olszowy, pseud. Zbrozło
Drobna korekta:   Maciej Matuszak


Powrót