ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Wikingowie na Południu
czyli najnowsze przygody Thorgala Aegirssona


Błękitna Zaraza


 

Oto skrócona wersja tekstów z cyklu Seriale z Francji Wojciecha Birka, które pojawiły się w KKK # 10 (www.kkkomiks.prv.pl)

             Odzyskawszy imię, pamięć i rodzinę nasz dzielny Wiking postanawia radykalnie zmienić klimat i wyrusza na południe. Bohaterom w ich wędrówce nie przyświecają bynajmniej cele turystyczne; z niezmiennym uporem szukają oni ziemskiej Arkadii - miejsca, gdzie mogliby żyć w niezmąconym szczęściu. A że odkrycie takie musiałoby położyć kres ich przygodom - nieprędko ją zapewne znajdą. Choć za każdym razem niemal im się to udaje. Pod wspaniałym helleńskim miastem rozciąga się podziemne państwo, rządzone przez straszliwą boginię o pajęczej postaci i odpowiednich do niej obyczajach godowych. Mauretańskie królestwo zaś trapione jest zabójczą epidemią, której ofiary porzucane są na pewną śmierć w odciętym od świata jarze bez wyjścia. Na oba przekleństwa nie ma lekarstwa, a raczej nie ma go, dopóki sprawą nie zajmie się niezawodny i uparty Thorgal. Ten zaś za każdym razem czyni to, by ratować życie najbliższych
        Niechaj szczegóły, dotyczące wysiłków Thorgala w celu ocalenia najbliższych, pozostaną tajemnicą do czasu pojawienia się polskiej edycji. Dodać tylko należy, że w albumie tym tak Aaricia, jak i Thorgal staną się obiektami niespełnionych zapędów erotycznych, przy czym niedoszła amantka naszego bohatera zdecydowanie odbiega od typu urody, dominującego wśród dotychczasowych jego adoratorek.
         W najnowszych przygodach scenarzysta konsekwentnie trzyma się zasady: jeden Błękitna Zaraza album - jedna przygoda. Nie zostawia to wiele miejsca na rozbudowywanie relacji między bohaterami i wymaga radykalnych zabiegów scenariuszowych. Czytelne, jak zwykle, są także odniesienia kulturowe poszczególnych scenariuszy. W fabule Arachnei pobrzmiewają motywy z mitu o Minotaurze i jego labiryncie, zaś w formułę błękitnej zarazy twórcy zaklęli dżumę naszych czasów - AIDS. Istotnym elementem każdego epizodu jest też opowieść o wyraźnie baśniowym charakterze. W Arachnei jest to oczywiście historia genezy rajskiej wyspy i narodzin potwora w wyniku klątwy; w Błękitnej zarazie - opowieść o narodzinach bliźniąt - następców tronu i skazaniu jednego z nich na zagładę. W obu albumach Rosiński trzyma poziom swego rysunku, który w ostatnich latach stracił nieco ze swej precyzji, zyskując za to na swobodzie. Niezaprzeczalnym atutem serii jest też nadal kolor, świetnie kładziony przez Grażynę Kasprzak.  A do końca przygód Thorgala jeszcze daleko.

 Streszczał: Wojtek Birek [ 2001 ]Powrót