smok

 
...

 
  ...
...  #4 "Czarna galera"
...  tłum. Wojciech Birek
...  Egmont Polska 2001
...  ISBN 83-237-1119-4
...  Cena: 14,90
...  "La Galere noire" (Org. z Editions du Lombard 1982)
...  "Czarna galera" (W.1990r z wydawnictwa Orbita)
 
  Thorgal i ciężarna Aaricia zatrzymują się z nadmorskiej wsi, gdzie oboje odnajdują ciszę i spokój. Niestety, koło Thorgala "kręci się", córka jednego z chłopów, szesnastoletnia Shainiah. Gdy wybiera się na wieczorną przejażdżkę,spotyka na wydmach Shaniah, która wyznaje mu swą miłośc i zostaje przez Thorgala odrzucona. Rozgoryczona dziewczyna kradnie Thorgalowi konia i ucieka, lecz zostaje napadnięta i koń zostej jej odebrany. Człowiek, który jej go zabiera, nakazuje jej zapomniec jego twarz. rano do wioski przyjeżdza patrol, szukający zbiegłego więźnia. Shaniah osakrża Thorgala o pomoc w ucieczce więźniowi. Thorgal zostaje aresztowany i zaprowadzony na galerę Shardara Mocengo- króla Brek Zarith. Ma od tąd przebywać tam, w charakterze galernika i gladiatora.
 Thorgal zostaje zawleczony przed majestat księcia Veronara. Próbuje wyjaśnić sytuację, lecz nikt nie chce go słuchać. Książe, urażony jego słowami szczuje go jaguarem. Nasz bohater, spleciony z kotem w morderczym uścisku wpada do wody, udaje mu się jednak zabić zwierzę. Thorgal wypływa na brzeg, lecz jest tak wycieńczony, że natychmiast zostej ponownie złapany. Zostaje galernikiem.
 Wściekły Veronar narzuca statkowi tak wielkie tępo, że ludzie umierają z wycieńczenia przykuci do wioseł. Thorgal wznieca bunt. Zostaje zamknięty w osobnej kabinie, gdzie czeka na karę: wypalenie oczu. Przychodzi do niego hrabia Ewing i usiłuje zmusić Thorgala do wyjawienia mu miejsca pobytu Galathorna- tak bowiem nazywa się tajemniczy, zbiegły z galery więzień.
 Ewing opowiada mu, o sytuacji w Brek Zaith, o tym, jak bardzo jest on znienawidzony przez księcia Veronara, następcy tronu królewskiego i o tym, że chce się przyłączyć do Galathorna, który jest jedynym człowiekiem, który może przejąć tron za Veronana.
 W tej jednak chwili zostaje on nakryty przez księcia i aresztowany. Następnego dnia, obaj Ewing i Thorgal mają być rozstrzelani przez samego księcia. W chwili rozpoczęcia egzekucji okręt zostaje zaatakowany przez wikingów. Thorgal i Ewing oswabadzają galerników i dostają się w ręce Wikingów. Dowodzi nimi Jorund- Byk, przyjaciel Thorgala. Veronan zostaje zabity, Ewing gubie się gdzieś w trakcie zamiesznia.
 Jorund proponuje Thorgalowi powrót do ich wioski, lecz Thorgal odmawia. Nie marzy o niczym innym, jak tylko o szybkim powrocie do Aaricji. Wieś znajduje jednak spaloną. Na miejscu czeka już jednak Ewing. Próbował pojmać Aaricię by zmusić Thorgala do pomocy w odnalezieniu Galathorna, lecz uciekła ona do morza i najprawdopodobniej się utopiła. Ludzie Ewinga spladrowali wioskę, a Ewing dowiedział się prawdy od Shaniah. Został po to, aby pojedynkować się z Thorgalem. O to, który z nich zabije dziewczynę. Thorgal usmierca Ewinga, lecz nie zabija Shaniah. Zostawia ją przy życiu, aby pochowała zmarłych.
  ... Autorka: Natalia
 
 Egmont Polska wznowiło kolejny album z serii "Thorgal" - "Czarną Galerę". - szczególny ze względu na fakt, że rozpoczyna trzyczęściową serię. Motorem jej akcji jest spór między Galathornem a jego kuzynem - Shardarem Mocarnym o panowanie w Brek Zarith. Ciekawe, że właśnie w tym albumie poznamy dwie osoby, które w zasadniczy sposób wpłyną na los Thorgala - Galathorna i Shaniah. To właśnie dzięki Galathornowi Thorgal dwukrotnie uzyska szansę odzyskania Aaricii (patrz: "Ponad Krainą Cieni", "Giganci"). Shaniah natomiast będzie z naszym bohaterem uczestniczyć w fascynującej podróży w krainie Śmierci. W "Czarnej Galerze" Thorgal przez drobny incydent z córką gospodarza, (u którego przebywa z ciężarną żoną) zostaje zamieszany w sprawę mocarstwa, które chyli się ku upadkowi....
Jak dowiemy się z "Upadku Brek Zaritha" próbę wyzwolenia swojej rodziny (Aaricii i małego syna) od wpływów ojca Veronara utrudni nowy, niespodziewany fakt. Helgit i Shardar odkryją zadziwiającą moc, tkwiącą w Jolanie, którą kilka lat później wyzwoli Xargos (Tanatloc)... Album z pewnością jest godny uwagi, ponieważ powoli wprowadza czytelnika w orbitę głównych problemów serii, związanych z pochodzeniem Thorgala. W dodatku cały jest realistyczny, nie ma w nim cienia fantastyki, co na tle poprzednich albumów stanowi innowację. Pomimo to seria nie traci nic ze swojego klimatu. Wręcz przeciwnie, staje się ciekawsza, bo podobno najbardziej zadziwia prawdziwe oblicze rzeczywistości...
  ...  Korekta: Maciej Matuszak

 
...

 
strona główna|indeks tytułów