ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Prawdziwa historia Vlany

 
Thorgal

 
 - Rzeczywistość pierwsza
 
  W czasach gdy "ludzie z gwiazd" nie przybyli jeszcze na Ziemię, pewien człowiek (który w tym czasie był wraz z wnuczką w niewoli u Wikingów) wyleczył z ciężkiej choroby Leifa - syna władcy Wikingów Północy - Haralda. Otrzymał za ten czyn wolność i osiedlił się w górach. Tam żył spokojnie dziesięć lat wraz ze swoją wnuczką Vlaną. Umierając pozostawił po sobie przepowiednię: "Nie zostaniesz długo samotna, zjawi się tu mężczyzna... silny i piękny, o czarnych włosach, który cię pokocha i ochroni".
  Jednak młodzieniec się nie pojawił i w pół roku później Vlana ginie z rąk bandy opryszków grasujących w tych górach. Jednym z nich jest człowiek imieniem Saxegaard.
  Kilka lat później (dokładnie 17 lat później) w niewielkiej wiosce w tych samych górach rodzi się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Torric. Nie było mu jednak przeznaczone spokojne życie górali. Gdy chłopiec miał dziesięć lat, na wioskę napadają ludzie Saxegaarda i porywają go. Przez dziesięć lat Torric wychowuje się w zbójeckiej twierdzy gdzie pomaga w kuchni, a potem w kuźni. Jednak pewnego dnia udaje mu się uciec. Kradnie narty i przez pięć dni błąka się po górach unikając pościgu oraz dzikich zwierząt. W tym samym czasie przez góry wędruje Thorgal Aegirson. Pragnie on dotrzeć do wioski Wikingów Północy gdzie ma nadzieję wynająć drakkar. Ktoś jednak zabawia się rogiem myśliwskim i powoduje obsunięcie się lawiny na drodze Thorgala. Thorgal musi ominąć lawinę i trafia do ruin spalonego (!) domu.
 
  * Kto dął w róg???? Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć. A wszystkim
  * mądralom odpowiadam: Nie mogła to być Vlana, gdyż nie żyła ona od trzydziestu
  * siedmiu lat. A największym dowodem na to jest dom do którego trafił Thorgal.
  * Były to spalone w czasie napadu ruiny. W czasie napadu w którym zginęła Vlana.
 
  W spalonych ruinach Thorgal spotyka Torrica oraz znajduje pierścień. Leczy chłopca amputując mu dwa palce. Nad ranem Torric próbuje ukraść konia. Jednak w czasie szamotaniny Thorgal, Torric i koń (!) zostają przeniesieni w czasie (?), a może trafili do innego świata?.
 
  * Do jakiego świata trafili? Jaax w albumie "Thorgal - Korona Ogotaja" mówi, że
  * podróże w czasie są możliwe. Powodują one jednak zmianę (!!!!) historii. Wynika
 * z tego, że nasi bohaterowie nie przenieśli się do innego świata, a jedynie
 * zmaterializował i się w tym samym miejscu trzydzieści siedem lat wcześniej.
 * Wszystko co uczynią od tej chwili będzie powodować zmianę historii świata!
 * Powstanie NOWA historia, nowa rzeczywistość.
 
 - Rzeczywistość druga
 
  W czasach gdy "ludzie z gwiazd" nie przybyli jeszcze na Ziemię, pewien człowiek (który w tym czasie był wraz z wnuczką w niewoli u Wikingów) wyleczył z ciężkiej choroby Leifa - syna władcy Wikingów Północy - Haralda. Otrzymał za ten czyn wolność i osiedlił się w górach. Tam żył spokojnie dziesięć lat wraz ze swoją wnuczką Vlaną. Umierając pozostawił po sobie przepowiednię: "Nie zostaniesz długo samotna, zjawi się tu mężczyzna... silny i piękny, o czarnych włosach, który cię pokocha i ochroni".
  Jednak zamiast jednego pojawili się dwaj "bruneci" nie licząc konia. Jeden z nich na szczęście zaraz znika. Vlana nie ma więc wyboru - bierze pod swój dach Torrica. Niestety Torric nie potrafi uchronić jej od śmierci. W czasie napadu bandytów Vlana ginie. Torric w rozpaczy rzuca się w pogoń mordując złoczyńców jednego po drugim. Ci co przeżyli obierają go swoim wodzem.
 
  * Torric w swym zapędzie musiał zabić prawdziwego Saxegaarda. Jednak zastanawia
  * mnie, dlaczego inni rozbójnicy nie zauważyli, że obrał on to samo imię.
 
  Kilka lat później w niewielkiej wiosce w tych samych górach rodzi się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Torric. Gdy chłopiec miał dziesięć lat, na wioskę napadają ludzie Saxegaarda-Torrica i porywają go. Jednak pewnego dnia chłopiec ucieka... Saxegaard-Torric wyrusza po swoich własnych (!) śladach, lecz nie przeszkadza młodemu Torrickowi, musi on wszakże dotrzeć do Vlany!
  W tym samym czasie przez góry wędruje Thorgal Aegirson. Pragnie on dotrzeć do wioski Wikingów Północy gdzie ma nadzieję wynająć drakkar. Ktoś jednak zabawia się rogiem myśliwskim i powoduje obsunięcie się lawiny na drodze Thorgala. Thorgal musi ominąć lawinę i trafia do ruin spalonego (!) domu.
 
  * Kto dął w róg???? Nie mogła to być Vlana, gdyż nie żyła ona od trzydziestu
  * siedmiu lat.
 
  W spalonych ruinach Thorgal spotyka Torrica oraz znajduje pierścień. Thorgal, Torric i koń Thorgala zostają przeniesieni w czasie - znikają. Po chwili Thorgal wraca i w tym momencie do akcji wkracza Saxegard-Torric. Zmusza (?) on Thorgala do podróży w czasie...
 
 - Rzeczywistość trzecia
 
  [...]Umierając pozostawił po sobie przepowiednię: "Nie zostaniesz długo samotna, zjawi się tu mężczyzna... silny i piękny, o czarnych włosach, który cię pokocha i ochroni ". Jednak zamiast jednego pojawili się dwaj "bruneci" nie licząc konia. Jeden z nich na szczęście zaraz znika. Vlana nie ma więc wyboru - bierze pod swój dach Torrica. Gdy w czasie przesilenia zimowego na ich dom napadają zbójcy Thorgal pojawia się ponownie i ratuje Vlanę od śmierci. W czasie rozmowy wiele spraw się wyjaśnia, Thorgal i Vlana przenoszą się w przyszłość, a Toric rzuca się za bandytami w pogoń...
  Kilka lat później w niewielkiej wiosce w tych samych górach rodzi się chłopiec, któremu rodzice nadali imię Torric. Gdy chłopiec miał dziesięć lat, na wioskę napadają ludzie Saxegarda-Torrca i porywają go. Jednak pewnego dnia chłopiec ucieka... Saxegard-Torric wyrusza po swoich własnych (!) śladach, lecz nie przeszkadza młodemu Torrickowi, musi on wszakże dotrzeć do Vlany!
  W tym samym czasie przez góry wędruje Thorgal Aegirson. Pragnie on dotrzeć do NortLandu gdzie ma nadzieję wynająć drakkar. Ktoś jednak zabawia się rogiem myśliwskim i powoduje obsunięcie się lawiny na drodze Thorgala. Thorgal musi ominąć lawinę i trafia do ruin domu, który nigdy NIE był spalony!!!!!.
 
  * Kto dął w róg? Vlana?? Nie. Vlana w tej rzeczywistości nie istniała w tym
  * momencie (sic!) bo właśnie razem z Thorgalem wykonywała skok czasoprzestrzenny.
 
  W ruinach Thorgal spotyka Torricka oraz znajduje pierścień. Thorgal, Torric i koń Thorgala zostają przeniesieni w czasie - znikają. Po chwili Thorgal wraca i w tym momencie do akcji wkracza Saxegard-Torric. Zmusza (?) on Thorgala do podróży w czasie... Thorgal znika ponownie, a po chwili pojawia się z Vlaną!!! I co robi Torric??? Ubzdurał sobie, że musi zabić Thorgala. Vlana jednak chcąc temu zapobiec wybiega z ruin domu. Saxegard-Torric biegnie za nią. Thorgal uwalnia się z więzów i ucieka. W tym momencie Vlana z Saxegaardem-Torrickiem przenosi się w przeszłość.
 
 - Rzeczywistość czwarta (prawdziwa lub inaczej ostateczna)
 
  [...]Umierając pozostawił po sobie przepowiednię: "Nie zostaniesz długo samotna, zjawi się tu mężczyzna... silny i piękny, o czarnych włosach, który cię pokocha i ochroni ". Jednak zamiast jednego pojawili się dwaj "bruneci" nie licząc konia. Jeden z nich na szczęście zaraz znika. Vlana nie ma więc wyboru - bierze pod swój dach Torrica. Gdy w czasie przesilenia zimowego na ich dom napadają zbójcy Thorgal pojawia się ponownie i ratuje Vlanę od śmierci. W czasie rozmowy wiele spraw się wyjaśnia, Thorgal i Vlana przenoszą się w przyszłość, a Torric szykuje się do pościgu za bandytami. Nagle pojawia się Vlana z JAKIMS człowiekiem. Torric zabija go, a po chwili dowiaduje się, że zabił siebie samego...
 
 * Za chwile spróbuję wyjaśnić, że Torric nie mógł zabić siebie samego w TEJ RZECZYWISTOSCI.
 
  Torric zabiera Vlanie pierścień i wyrusza w przyszłość. A Vlana? Vlana po otarciu łez wyrusza w pogoń za złoczyńcami. Musi przecież stać się Saxegaardem. Vlana musi wszystko dokładnie przemyśleć aby nie nastąpił paradoks.
 
  * Rzeczywiście Vlana musi od tej chwili bardzo uważać, gdyż przy najmniejszym
  * błędzie wpadnie wraz z innymi w nieskończoną pętlę czasową.
  * Dlaczego uważam, że sytuacja jest krytyczna? Pomyślmy - w rzeczywistości w
  * której się znajdujemy mamy następujące rekwizyty: złoczyńców nieźle
  * przetrzebionych przez Thorgala, dom Vlany (dom nie jest spalony), Torricka,
  * który będzie czekał na Thorgal a za czterdzieści siedem lat przy przełęczy
  * i Vlanę, kobietę, która postanawia uratować Thorgala. Co może ona zrobić?
  * Może zabić Torricka, oraz nie dopuścić aby Thorgal cofnął się w czasie
  * po raz pierwszy, ale wtedy zmieni rzeczywistość. Bo skoro Thorgal i Torric
  * nie cofną się w przeszłość to ona zginie w czasie napadu i nigdy
  * nie zostanie Saxeraardem i... przeczytajcie rozdział pt.: "rzeczywistość
  * pierwsza". Vlana nie może również ryzykować zamordowania "młodego" Toricka (w
  * czasie gdy ten jest w niewoli) gdyż Thorgal nocując samotnie w ruinach domu
  * prawdopodobnie NIE znalazłby pierścienia (Thorgal znalazł pierścień gdy leczył
  * ranę Torricka). Również drugi skok Thorgala w przeszłość jest konieczny aby Vlana
  * nie zginęła w czasie napadu. Potrzebny jest wobec tego Saxegaard-Toric który
  * zmusi Thorgala aby ten uratował Vlane (w przeciwnym wypadku nastąpi rzeczywistość
  * druga). Ale czy jest potrzebny skok w przeszłość Vlany i Saxegaarda-Torricka???
  * Na to pyt