ROSIŃSKI - VAN HAMME
Thorgal
Grzegorz Rosiński w Gdańsku

 
 

  W sobotę 26 listopada do Gdańska przyjechał Grzegorz Rosiński, jeden z najważniejszych rysowników komiksowych w Europie, przyjechał do Polski, by promować swój najnowszy album, drugi tom z cyklu "Zemsta hrabiego Skarbka"

 - Oszczędził mi kilka lat życia - opowiadał rysownik na sobotnim spotkaniu z wielbicielami w jednej z gdańskich bibliotek
 - jestem mu za to bardzo wdzięczny.

 Chodziło o Yvesa Santego, scenarzystę najnowszego dzieła w dorobku Rosińskiego. Rysownik opowiadał, że gdy dostał pocztą pierwszą wersję scenariusza do "Zemsty hrabiego Skarbka", oniemiał.

 - Nie wiem, jak on to zrobił, ale udało mu się w jednym tekście zawrzeć kilka historii, które zawsze chciałem narysować - opowiadał Rosiński. - Była tam salonowa historia paryska, dramat sądowy, piraci, no i sporo poloników: powstania narodowe, Chopin, emigracja. Dzięki Santemu okazało się, że nie będę musiał rysować pięciu różnych, monotematycznych albumów, ale wszystkie te elementy zdołam zawrzeć w jednej opowieści.

 Rosiński zdradził też trochę tajników swojego warsztatu - przyznał się np., że niezbyt lubi kolorowanie kadrów i najchętniej częściej rysowałby tylko w czerni i bieli. Niezbyt jasno wypowiadał się o przyszłości swej sztandarowej serii, opowieści o Thorgalu. Jedno jest pewne - artysta jest w trakcie pracy nad kolejnym, dwudziestym dziewištym albumem z tego cyklu. Zapowiedział jednak dużą niespodziankę dla czytelników, tłumacząc, że trochę znudziła go, niezmieniająca się w zasadzie od trzydziestu lat, stylistyka, w której utrzymana jest ta opowieść.

 - Bawi mnie robienie nowych rzeczy, eksperymenty, zmiany - opowiadał artysta. - Nie wiem, co będzie dalej z Thorgalem. Może obok eleganckich albumów warto byłoby wydawać gazetowe zeszyty z jego czarno-białymi przygodami?

 Grzegorz Rosiński promował w Polsce swój najnowszy album, drugi tom z cyklu "Zemsta hrabiego Skarbka". W Gdańsku w sobotę najpierw spotkał się z wielbicielami w bibliotece na ul. Igielnickiej, a potem podpisywał swoje albumy w salonie Empik Megastore.
 ... Wizytę rysownika w Gdańsku organizowała Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna oraz wydawnictwo Egmont.
 ... Źródło: Gazeta Wyborcza [11.2005].
strona główna | publikacje